Skip to content Skip to footer

Festivali SunnyHill

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

ClientClient nameYear2023AuthorAuthor nameShare

Festivali SUNNY HILL është festivali më i madh muzikor në Kosovë dhe ndoshta më i madhi në Evropën Juglindore. Festival ndërkombëtar i standardeve më të larta, një nga ata që vendos Prishtinën – Kosovën në hartën e festivaleve si një vend kulturor që nuk duhet humbur, në një vend ku dashurohet muzika dhe dihet si të kalojë koha me argëtim.
Në çdo edicion, Sunny Hill Festival pret më shumë se 100,000 dashamirës të muzikës nga e gjithë bota që të vijnë dhe të përjetojnë fundjavën e festivalit me lineup-in më të mirë – disa nga artistët më të njohur të kohës sonë moderne dhe listat – duke përfshirë Dua Lipa, Miley Cyrus, J Balvin, Calvin Harris, Martin Garrix, Afrojack, Hardwell, Stormzy, Skepta, AJ Tracey, Action Bronson, Gashi dhe shumë artistë dhe performues të tjerë rajonalë dhe ndërkombëtarë.
Këtë vit, Sunny Hill Festivali riktheu vëmendjen e vëzhguesve vendas dhe globale gjatë verës së kaluar, duke njoftuar dy edicione të reja, një në Prishtinë dhe një tjetër në Tiranë. Duke qenë pjesë e mediave globale, si The New York Times, BBC, The Guardian, Vogue, Rolling Stone, Elle, Billboard.com, NME dhe shumë të tjera, festivali ka arritur të paraqitet në më shumë se pesë mijë artikuj mediatikë, në të gjithë botën, duke arritur afro 1 miliard impresione, 4M interaksione dhe 4M pëlqime midis të tjerave.
Përveç kësaj, duke bashkuar një grup të madh njerëzish të ndryshëm të të gjitha moshave, edicionet e këtij viti kanë arritur të krijojnë një lëvizje progresive të fuqishme në zhvillimin ekonomik, turistik dhe kulturor të të dy vendeve.
Festivali SUNNY HILL organizohet nga Fondacioni SUNNY HILL.

Leave a comment